Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Tlmače
 
 

„Čakanskí bronzoví bojovníci“

„Čakanskí bronzoví bojovníci“

Miroslav Pius:

 

„Čakanskí bronzoví bojovníci“
(Mohyly, hradiská, sídliská pod Slovenskou bránou)

 

Predmetom autorovho záujmu je civilizácia doby bronzovej na geograficky ohraničenom priestore, ktorý možno lokalizovať riekami Nitra, Žitava a Hron. Autor hľadá spojovacie cesty, po ktorých putoval bronz, bronzové šperky a zbrane z pôvodných maloázijských centier na juhozápadné Slovensko s akcentom na civilizáciu na strednom Hrone, teda približne na území na oboch brehoch Hrona, po jeho toku až po ústie.


Ťažiskom a jadrom celej knihy je ČAKANSKÁ KULTÚRA a tajomný mohylový ľud, ktorý v rozpätí 13. a 12. storočia p. n. l. postavil v blízkosti Levíc, pod Slovenskou bránou, tri unikátne mohyly: ČAKA, KOLTA, DEDINKA, ale ak geograficky trochu vzdialenejšie mohyly: PALÁRIKOVO, CABAJ-ČÁPOR, ŠURANY, MALÁ nad HRONOM, JANÍKY, HURBANOVO, LUŽIANKY. Treba konštatovať, že takto podrobne a detailne sú uvedené mohylové objekty v slovenskej literatúre faktu zachytené po prvýkrát. Autorovi sa podarilo nielen uviesť „čakanské mohyly a čakanský mohylový ľud“ do európskeho kontextu a nájsť spoločné kultúrno-sociálno-materiálne znaky, ale aj akcentovať dôležitosť týchto mohýl pre úplné poznanie doby bronzovej na našom území a v Európe. Detailne sa zaoberá najmä bronzovým pancierom nájdeným a rekonštruovaným z Čaky, ktorý nemá v Európe svoju paralelu.


V druhej časti svojej práce sa autor zaoberá hradiskami a opevnenými sídliskami doby bronzovej na už uvedenom teritóriu: NITRA-ŠINDOLKA, NITRA-ZOBOR, NITRA-ZUBRICA, VEĽKÝ TRIBEČ, MALÉ KOZMÁLOVCE, NOVÁ BAŇA, PEČENICE, PSIARE, POHRONSKÝ RUSKOV, RYBNÍK, SITNO, STARÝ TEKOV, ŠÁROVCE, NITRIANSKY HRÁDOK, DVORY NAD ŽITAVOU, TEKOVSKÝ HRÁDOK, ZBROJNÍKY, VRÁBLE, ŽEMBEROVCE, IPEĽSKÝ SOKOLEC, VYŠKOVCE NAD IPĽOM.


Kniha je bohato ilustrovaná čierno-bielymi a farebnými dokumentačnými fotografiami archeologických artefaktov. Prácu možno zaradiť medzi literatúru faktu, ktorej deficit na Slovensku dnes zjavne pociťujeme. Je napísaná populárnym štýlom, pretože autor si bol vedomý že ju budú používať aj žiaci ZŠ a SŠ, možno ako aternatívnu učebnicu, alebo doplnkovú učebnicu pre výuku praveku a regionálnych dejín svojho rodného kraja. Kniha poslúži aj pri rozvoji cestovného ruchu v danej oblasti bývalej Tekovskej župy, zakladaní vínnych ciest, ale aj starostom a primátorom na uvedenom území pri zostavovaní monografií o svojich mestách a obciach, ako aj pri zakladaní miestnych múzeí a pamätných izieb.

 

 

Mediálny partner: Rádio Regina

Cena knihy: 7,53 eur (250,- Sk)


 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendárEnglish version
Úvodná stránka