Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Tlmače
 
 

2009

PO-KU-S v roku 2009

Chronológia vystúpení speváckej skupiny senioriek PO-KU-S (po kúsku srdca) z Tlmáč v r. 2009

 

Začiatkom roku 2009 to bol rad vystúpení v Tlmačoch pri príležitosti sviatkov: Nového roka, Fašiangov, Vítania jari a osláv májového Dňa víťazstva.

Dňa 7. júna sme sa zúčastnili na festivale seniorských speváckych skupín okresu Levice v Novej Dedine.


Novým programom „Infolinka Tlmače“ a časťou vystúpenia „Tri generácie Tlmačanov“ sa PO-KU-S predstavil na VII. ročníku stretnutia seniorov – čilejkárov.

16. júla 2009 sme vystupovali „ako hosť“ na festivale okresu Zlaté Moravce v Červenom Hrádku.


Ľudové zvyky PO-KU-S uvádza v štylizovanej forme v cykle „Obrázky z čilejkárskej dediny“.

 

Vankúše sme po našom „ľuftuvali“ 2. augusta v Rybníku a 16. augusta v nedeľnom Galaprograme TFS v Starom Tekove.


Tlmačskú organizáciu JDS sme reprezentovali v Leviciach na prehliadke seniorských speváckych skupín dňa 21. septembra.


V rámci októbra „Mesiaca úcty k starším“ sme 4. októbra programom „Táto pieseň patrí vám“ vystúpili v Tlmačoch.


Dňa 7. októbra 2009 v Bruseli na pôde Európskeho parlamentu to boli piesne „Od srdca k srdcu“ a 10. októbra v Leviciach pre členov SZPB a priamych účastníkov protifašistického odboja bolo vystúpenie „Keď mlčia zbrane – znejú piesne“


V Machlinciach 20. októbra 2009 sme predviedli „Degustácie vína srdcom“ a 27. októbra v Tlmačoch piesňové gratulácie jubilantom mesta.


16. novembra 2009 v KD Družba v Leviciach sme spievali pre Jánskeho plaketou ocenených darcov krvi.


 

PO-KU-S v Bruseli

Spevácka skupina senioriek PO-KU-S z nášho mesta je už širokej verejnosti dostatočne známa prostredníctvom vystúpení na všetkých podujatiach, ktoré Jednota dôchodcov Slovenska, (ďalej len JDS), mestské kultúrne stredisko a samotné mesto Tlmače usporadúva. Dobrý chýr sa šíri rýchlo a tak naše vystúpenia mali možnosť vidieť diváci nielen v Tlmačoch, Leviciach, Rybníku, Starom a Novom Tekove, v Novej Dedine, Žarnovici, Červenom Hrádku a Machulinciach, no 7. októbra 2009 dokonca v samom srdci Európskej únie – v Bruseli.


Nabrali sme odvahu a požiadali europoslankyňu pani Moniku Flašíkovú-Beňovú o možnosť návštevy niektorej z európskych inštitúcií. Odpoveď bola rýchla, rovnako i termín. Organizačne sa však všetko zvládlo a tak náš autobus s kultúrno-spoločenskou reprezentáciou mesta nabral 5.10.2009 smer Brusel. Bez problémov sme všetci /i tí skôr narodení/ zvládli cestu nočnou krajinou – Rakúsko, Nemecko, Belgicko.


Brusel nás očaril svojimi historickými pamiatkami, novodobou modernou architektúrou, ale aj početnou zeleňou parkov a lesíkov, nie nadarmo sa považuje za najzelenšie mesto Európy. Je správnym strediskom provincie Brabantsko vo flámskej časti Belgicka. Počtom medzinárodných a nadnárodných spoločností, ako sú NATO, EÚ, CECA, EURATOM a iné – predbehol Londýn i Paríž a v počte diplomatických zborov je druhý za Washingtonom. Boli sme hrdí a vďační, že náš rodák p. Reinvart, ktorý pôsobí v diplomatických službách v Bruseli, prejavil ochotu stretnúť sa s nami a prišiel nás pozdraviť a podporiť do Európskeho parlamentu /EP/.


Za tých pár hodín, ktoré sme mali prvý deň v Bruseli k dispozícii sme toho videli dosť:
- Katedrálu St. Michael a St. Gudula – hlavný bruselský chrám postavený v 13.-15. stor. v nádhernom gotickom štýle. Stavba katedrály trvala 200 rokov a preto na nej vzhliadnete prvky tak rannej, ako i vrcholnej a neskorej gotiky
- Kráľovský palác – Palais Royal - klasicistická honosná budova z 18. stor., sídlo belgického kráľa /v čase našej návštevy bol prítomný, na budove viala štátna vlajka/
- Kráľovské námestie – Place Royal, v štýle Ľudovíta XVI.
- Grand Place – Veľké námestie - vzniklo v 12. stor. na mieste tradičného trhu a považuje sa za najkrajšie námestie na svete. Obklopujú ho zlaté cechové domy.
- Radnicu – Hotel de Ville, ktorá dominuje námestiu a je zaraďovaná k najkrajším gotickým stavbám v Európe.
- Manneken Pis – cikajúci chlapček, vari najznámejšia bruselská soška a zároveň najstarší občan mesta.


Po nákupoch povestnej belgickej čokolády sme sa z centra mesta premiestnili k povestnému BRUPARC-u. Je to rekreačný park, zahŕňajúci veľtržný areál Heysel s Palais de Contenaire a Atomium – model molekuly železa 165-miliardkrát zväčšený z ocele a hliníka. Pozostáva z 9-tich, výťahmi prepojených gúľ o priemere 18 m a celkovej výšky 102m. Atomium vzniklo pre účel svetovej výstavy EXPO v r. 1958.


V areáli parku je MINI-Európa – súbor 350 modelov v merítku 1:25, najdôležitejších stavieb a technických pamiatok 70 miest štátov EÚ. Naše Slovensko zastupuje secesná stavba Modrého kostolíka z Bratislavy.


Unavení, no plní dojmov z prvého dňa sme usínali v čistom, pohodlnom hoteli cca 20 km od Bruselu. Na druhý deň ráno, po výdatných raňajkách zo „švédskych stolov“ sme už boli všetci v „gala“. Čakal nás „náš deň“.


V blízkom parčíku pri budove EP sme si „štimovali“ hlasy a zožali potlesk na otvorenej scéne od prechádzajúcich turistov a obyvateľov metropoly. Bol to príjemný pocit....V stanovený čas sme vstupovali do priestorov EP. Po srdečnom, milom vzájomnom zvítaní s europoslankyňou pani Monikou Flašíkovou Beňovou a jej asistentmi, spoločnom fotení pred vlajkami členských štátov EÚ sme sa premiestnili do jednej z prednáškových miestností. Tu sme odovzdali skromné, symbolické darčeky nášho mikroregiónu a tu zazneli naše hlasy naplno. Duch neformálneho, milého stretnutia, ktoré nebolo celkom podľa pripraveného scenára, ale o to srdečnejšie a ľudskejšie sa naplnil. Nesmierne si vážime, že sa na našom stretnutí napriek svojej zaneprázdnenosti zúčastnili všetci europoslanci za SMER-sociálnu demokraciu – aj páni Zala, Maňka, nové poslankyne Katarína Neveďalová a Monika Smolková. Hoci v našom kolektíve boli ľudia rôznorodého zoskupenia a teda aj zmýšľania, boli sme hrdí na naše zastúpenie v EP ľuďmi vysokých morálnych a politických kvalít, ktorí politike, i nám občanom rozumejú a dôstojne nás reprezentujú. Teší nás, že naši poslanci sa obklopili vzdelanými, jazykovo zdatnými, rozhľadenými mladými ľuďmi, asistentmi, ktorí nám boli počas celého pobytu nápomocní. Po neformálnej besede s europoslancami, rozlúčke a po výdatnom obede priamo v parlamentnej jedálni sme odchádzali s príjemnými pocitmi a v dobrej nálade k nášmu autobusu. Keď pridáme k tomu skvelých šoférov CK Turancar, ktorá nám cestu zabezpečovala po technickej stránke, milú sprievodkyňu CK Andreu a našu povznesenú náladu aj prostredníctvom neutíchajúcej harmoniky p. Titurus, či v prednej alebo zadnej časti autobusu, môžeme iba konštatovať, že naša cesta za „hranice všedných dní“ bola úžasná a úspešná.


Naše úprimné poďakovanie na záver patrí však našej europoslankyni pani Monike Flašíkovej-Beňovej, ktorá nás na návštevu Európskeho parlamentu pozvala a tým umožnila všetko toto prežiť. Prajeme všetkým našim poslancom v EP pevné zdravie, veľa síl v zodpovednej práci pre naše Slovensko a jej občanov.


Za celý kolektív speváckej skupiny PO-KU-S /po kúsku srdca/ a za všetkých účastníkov, obyvateľov najmenšieho mestečka v Slovenskej republike ďakuje


Ing. Gabriella Hlôšková

 

 

PS: Poďakovanie patrí aj všetkým účastníkom zájazdu za dôstojnú reprezentáciu nášho mesta.


Tlmače, október 2009.


Vianočné koledy na stretnutí seniorov pri vianočnom stromčeku uzavreli programový rok speváckej skupiny PO-KU-S.

 

Ďakujeme našim priaznivcom za celoročnú podporu a prajeme všetkým šťastný nový rok 2010.


                                                                                                  PaedDr. Eva Zuzčáková


 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendárEnglish version
Úvodná stránka