článok prevzatý z týždenníka Pohronie

PaedDr. MONIKA KOTOROVÁ

TLMAČE – Veľké oslavy pri príležitosti 55. výročia vzniku folklórneho súboru Vatra, o ktoré sa postarali Folklórny súbor Vatra, Mestské kultúrne stredisko a mesto Tlmače, prezentovali obrovský kus folklóru a ľudových tradícií priamo pred zrakmi divákov v takmer dvojhodinovom programe. 19. októbra na námet Martina  a Anny Urbanových, v choreografii Jána a Martina Urbana, uzrelo svetlo sveta slávnostné uvedenie programu pod názvom Dolu Hronom pieseň letí, v ktorom sa prezentovala tanečná zložka FS,  ľudová hudba pod vedením Jána Rédliho a spevácka skupina Trnky. Program vznikol za finančnej podpory Ministerstva kultúry SR, Nitrianskeho samosprávneho kraja a Matice slovenskej.

Spustime sa dolu Hronom

Vo veľkolepom programe rezonovala nielen krajina a zvyky bývalej veľkej župy Tekova, ale aj územia, ktoré sa rozprestierajú od prameňa Hrona, keď je to ešte len potôčik a keď sa k nemu pripája množstvo prítokov. A tak, ako rastie a mohutnie voda Hrona, tak rástlo aj ocenenie divákov, krv im prúdila v žilách čoraz prudšie, ako hudba, ktorá gradovala, rozliehajúc sa po sále Spoločenského domu. Zo všetkých ľudových tradícií a typických činností či zvyklostí spomeňme aspoň piesne z brehov Hrona, gajdošov z Lehoty, lúky okolo Breznice a nezabudnuteľné hrabačky, ale aj Kozárovce ako obec s typickým folklórom, ďalej čilejkársku oblasť a preň príznačnú svadbu, a samozrejme, mestečko pod Slovenskou bránou – Tlmače.

Tok piesní, tancov a hudby, „vyšívanie“ okrpčenými nohami, harmonikár so speváčkami, cigánska „etudka“, vinobranie a „koštovka“ vína, fujarové dueto otca so synom – Jána a Martina Urbana – zároveň choreografov programu, si vyžadovali cvik, pevnú vôľu, ale najmä lásku k folklóru. Folkloristi majú v sebe veľa entuziazmu, chuti e energie.

Zaslúžené uznania

V záverečnom príhovore predniesla riaditeľka MsKS Alena Senešiová báseň Miroslava Piusa o tom, ako v Tekove vznikol folklór a že v tom nemalú zásluhu majú „svätý Urban  a svätá Urbanová“, ktorí súbor v Tlmačoch vedú už 38 rokov. Pius báseň venoval ako dar k 55. narodeninám. Imrich Králik, predseda Tekovského regiónu dokonca tvrdí, že „Urbanovci sú Vatra a Vatra sú Urbanovci“.

Vatra horí už 55. rok a nie je to len obyčajný folklórny súbor, ale spoločenstvo prekrásnych a dobrých ľudí. Jej členovia reprezentovali Tlmače, Tekov a vôbec, celé Slovensko doma i v zahraničí. A tak si vyslúžili verejné poďakovania primátora mesta Tlmače Miroslava Považana i predsedu miestneho odboru Matice slovenskej Júliusa Žúbora, ktorí odovzdali ďakovné listy. Ku gratuláciám sa pripojil predseda regiónu Tekov, Imrich Králik  v mene starostov Tekovského regiónu a zároveň odovzdal spolu so starostkou obce Čajkov finančnú odmenu za toto združenie vo výške 20-tisíc korún. Ďalšími gratulantmi  boli riaditeľka Krajského osvetového strediska v Nitre Daniela Gundová, zástupcovia podniku Preciosa Tlmače, starostovia okolitých obcí, predstavitelia kultúrnych inštitúcií okresu Levice, predstavitelia NSK Nitra, zástupcovia médií...

Generálny riaditeľ NOC Tán Tazberík udelil Medailu Daniela Gabriela Licharda  Ing Jánovi Urbanovi za dlhoročnú významnú a záslužnú odbornú prácu pri rozvoji folklórneho hnutia na Slovensku. Je to najvyššie ocenenie, ktoré môže udeliť riaditeľ Národného osvetového centra jednotlivcovi.

Bývalí „vatráci“ vstávajú zo stoličiek

Vatru  si dnes vážia už naozaj všetci. O dôstojnosti tohto umeleckého telesa svedčí aj nepísaná hymna Vatry, ktorú na záver spievali nielen všetci účinkujúci, ale zo sedadiel podvíhala aj bývalých „vatrákov“ a všetci spoločne spievali so vztýčeným ukazovákom. Ako nám prezradila Anna Urbanová, nepísaná „Vatrácka hymna“ vznikla pri nakrúcaní, keď bola Vatra  v Bratislave a ide o známu podpoliansku pieseň – Neplačte, vy, mamička.

Na programe, v ktorom sa spojili staré vystúpenia s novými predstaveniami, vystúpilo spolu 18 tanečníc, (niektoré vystupovali po prvýkrát), 11 tanečníkov, 8 muzikantov, 4 speváčky, ale spieval aj  choreograf Martin Urban. Dievčatá a chlapci tancujú už od 15. rokov, ale bez tých starších, ktorí ich podržia, by to nešlo. Annu Urbanovú mrzí jedine to, že v súbore je málo Tlmačanov.

Nasledujúci deň (20.10.) patril stretnutiu bývalých členov FS Vatra, zišlo sa ich tu 250. Pri programe si zaspomínali, sem-tam vypadla aj slza dojatia a do rána sa bavili, dokonca niektorí odvážlivci zatancovali staré tance.

Vatra reprezentuje nielen samu seba, mesto Tlmače, región Tekov, ale aj ľudovú kultúru ako celok. Udržiava zvyky z celého Slovenska a my jej poprajme, aby jej iskry naďalej roznášal vietor do celého sveta.

Položky 1-8 z 35

Položky 1-8 z 229