Krst knihy - Básničky z prvej poličky

Krst detskej ilustrovanej knihy básni

Básničky z prvej poličky

Vari nič viac nepoteší spisovateľa či básnika, ako keď drží v rukách vytlačené dielo svojej tvorby. Takéhoto dňa sa dočkala aj nádejná poetka Veronika Árendášová, ktorej debut Básničky z prvej poličky pokrstil na Mestskom úrade 19. decembra primátor mesta Miroslav Považan.

Kultúra má slovo

Popoludňajšie posedenie odštartoval kultúrny „programček“ detí materskej, základnej a umeleckej školy v Tlmačoch. Detičky zarecitovali samotné básničky z prekrásne ilustrovanej knižočky, hoci s autorkou sa stretli po prvýkrát až tu. Po hovorenom a spievanom slove Martinky Pischovej dostala „slovo“ aj hudba v prevedení Filipa Zajka.

Priania novej knižke

Za vydavateľstvo SB PRESS sa prihovorila Monika Nemčeková a zdôraznila nemalú finančnú zásluhu mesta na vydaní knihy. Aspoň takto – spolovice – by mohli podporovať kvalitnú kultúru mestskí poslanci stále, a nielen v tomto meste. Následne poprial primátor knihe, aby bola rýchlo predajná, pričom inšpirácia zo záujmu o knihu nech sa stane aj inšpiráciou pre ďalšie vydania, a samozrejme aj inšpiráciou pre ďalšiu tvorbu. Takýto predvianočný darček určite veľmi inšpiruje a najmä poteší.

Samotný krst

Najviac sa však čakalo na samotný krst – ako inak, ako detským symbolom – cukríkmi. Autorka Veronika Árendášová (mladá mamička, absolventka Prírodovedeckej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, výherkyňa vo vlastnej tvorbe vo viacerých literárnych súťažiach) aj ilustrátorka Andrea Harmadyová (absolventka Akadémie umení v Banskej Bystrici a učiteľka výtvarného odboru ZUŠ v Tlmačoch) sa tešili, keď sa okolo nich zbehol kŕdeľ detí a tie sa zas tešili, že si mohli pozbierať popadané cukríky.
Knižka nesie na svojom obale venovanie všetkým, ktorí vedia snívať farebné sny. Mali by sme si preto uvedomiť, že nikdy nie sme natoľko dospelí, aby sme nemohli mať detské sny. A ako povedala samotná Veronika: „Budem najšťastnejšia, ak knižku uvidím v rukách detí a ich rodičov,“ tak by sa k regionálnej a navyše detskej tvorbe mali stavať naozaj všetci.

PaedDR. MONIKA KOTOROVÁ

UKÁŽKY Z KNIŽKY

Lienka

Našiel maliar na zemi
plakať lienku, vážení.
Prečo plače? – Nešťastie!
Siedma bodka nerastie.
Ako pomôcť v tejto chvíli?
Zobral štetec maliar milý
a tú bodku pekne – v šíku
spravil jej na kabátiku.

Kozliatka