Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Tlmače
 
 

List predstaviteľov mesta Saint-Just-en-Chaussée

List predstaviteľov mesta Saint-Just-en-Chaussée po návšteve Tlmáč v dňoch

30. 4. – 2. 5. 2010
(doslovný preklad)

 

Asociácia Priateľstvo Saint Just – Slovensko v zložení p. R.Bleicher, predseda družobného výboru, p. E.Lobbé, predsedkyňa asociácie a niekoľkí ďalší členovia, sprevádzaní p.F.Soyen, zástupkyňou primátora mesta Saint Just en Chaussée odleteli do Tlmáč v piatok 30 apríla 2010.

 

Cieľom tejto cesty bolo nadviazanie spolupráce v oblasti kultúry, školstva a športu medzi dvomi mestami, ktorá by viedla k vytvoreniu budúceho partnerstva.

 

Na letisku v Bratislave, pod nádherným slnkom, nás vrelo privítali p.Žubor zástupca primátora a p. Chlpánová učiteľka francúzštiny na strednej odbornej škole, ktorí nás aj sprevádzali počas celého pobytu a tak nám umožnili objaviť Slovensko, jeho vidiek, krásny kraj vinohradov a prírodu ešte nezničenú.

 

Program pobytu pripravila s veľkou starostlivosťou p.Senešiová zodpovedná za oblasť kultúry.

 

30.apríla otvorenie tradičných osláv sviatku 1.mája za prítomnosti p.Považana, primátora Tlmáč: folklórne tance predviedol súbor Plamienok a tanečníčky a tanečníci súboru Vatra, ktorých sme mohli obdivovať vlani v októbri v Plessier sur St.Just.

 

1.mája návšteva SOŠ technickej a jej prezentácia sympatickou riaditeľkou p.Mrázovou.

 

Oficiálna recepcia na Mestskom úrade, prejav primátora, ktorý nám interpretoval svoju podporu ohľadne našej budúcej spolupráce.


Vo svojom prejave p.Syoen v krátkosti zhrnula históriu nášho mesta a vyjadrila želanie pokračovať v spolupráci. Nasledovala výmena suvenírov, prípitok sprevádzaný miestnymi špecialitami a slovenskými spevmi.

 

Návšteva historického mesta Banská Štiavnica , ktoré je zapísaná v svetovom dedičstve UNESCO.

 

2.mája prechádzka po meste Tlmače, kde sa nachádza Francúzska ulica. Tu bývalo 55 fr. špecialistov, ktorí pracovali v atómovej elektrárni Mochovce, aj so svojimi rodinami asi pred dvadsiatimi rokmi.

 

Návšteva Nitry, mesta s historickou a kultúrnou minulosťou.

 

3.mája návšteva Bratislavy a prezidentského paláca. Opúšťame našich slovenských priateľov s veľkým dojatím a vrelým poďakovaním za toto príjemné a priateľské stretnutie.

 

Toto stretnutie zostane ako nezabudnuteľná spomienka a dúfame, že našich slovenských priateľov čoskoro stretneme.
 


 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendárEnglish version
Úvodná stránka