Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Tlmače
 
 

Pedologické pomery

Zloženie pôdy na území mesta je výsledkom rozpadu matičnej sopečnej horniny – andezity a tufy, a naviatím a náplavami pozdĺž rieky Hron. Celková výmera katastra je 464 ha. Poľnohospodárska pôda o rozlohe 230 ha v katastri mesta predstavuje až 49 % celkovej výmery katastra. Z toho je 202 ha ornej pôdy, na nej sa pestujú teplomilné plodiny ako kukurica, pšenica, jačmeň, cukrová repa, slnečnica, 3 ha viníc a 18 ha záhrad. V katastri sa nachádza 10 ha trvalých trávnych porastov, 12 ha lesných porastov a 48 ha predstavujú vodné plochy. Ostatná výmera je zastavaná plocha a ostatná plocha.

Na území katastra mesta sa nerastné suroviny neťažia. V minulosti na rozhraní tlmačského a kozárovského chotára v blízkosti rieky Hron sa ťažila tehliarska hlina, ktorú spracúvala miestna tehelňa. V súčasnosti na rozhraní tlmačského a rybnického chotára sa pokračuje v ťažbe lomového kameňa v rybníckom kameňolome.


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendárEnglish version
Úvodná stránka