Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Tlmače
 
 

rok 2009

Tlmačania v krajine galského kohúta

Kultúra nepozná hranice – aj takto by sa v stručnosti dalo vystihnúť úspešné učinkovanie Folklórneho súboru Vatra z Tlmáč a zástupcov mesta Tlmače na Folklórnom festivale v Beauvais. Na pozvanie pani Edity Manákovej, predsedníčky Asociácie francúzsko-slovenského priateľstva /AF – SP/ v Noailles sme v dňoch 21. – 25. 10 2009 reprezentovali nielen folklór a tradície z Tekova, Hontu, ale i celého Slovenska. Prvé vystúpenie bolo v piatok, 22. 10. v meste St. Just en Chaussee, kde sa obyvatelia so slovenskou kultúrou nestretli po prvý krát.


Nebolo to však len stretnutie s kultúrou, zástupca primátora mesta Tlmače, Mgr. Július Žúbor a riaditeľka Mestského kultúrneho strediska pani Alena Senešiová v zmysle poverenia primátora mesta, Mgr. Miroslava Považana dohodli s predstaviteľmi tohto mesta spoluprácu v oblasti kultúry, školstva, športu a iných oblastiach verejnej správy. Ponuka na nadviazanie družobných vzťahov prišla z francúzskej strany a v našom meste našla vysoko pozitívnu odozvu. V rámci oficiálneho stretnutia boli predstavitelia Tlmáč prijatí starostom mesta, p. Fransom Desmedtom a predstaviteľmi miestnej samosprávy. Na tomto stretnutí sa obe strany dohodli na spolupráci, výmene skúseností a vzájomných recipročných návštevách zástupcov školstva, športu, kultúry... Veríme, že tento prvý krok už čoskoro prinesie prvé výsledky a my aj touto formou posunieme naše mesto bližšie do Európy.


V sobotu sme zavítali do mesta Verneuil en Halate, kde sa so slovenským folklórom stretávajú šesť rokov, čo bolo vidieť, aj cítiť, pretože plná športová hala tlieskala od prvých tónov a krokov tanečníkov na javisku. Milým prekvapením pre nás bola návšteva 2. tajomníka Slovenského veľvyslanectva vo Francúzsku, pána Mareka Murína, ktorého prítomnosť dodala tomuto vystúpeniu oficiálnejší ráz a pre nás, účastníkov zájazdu bola vyjadrením spolupatričnosti a národnej hrdosti.


Neboli to však stretnutia, zamerané len na spev a tanec, ale v hovorenom slove pána Vladimíra Tabačíka, podpredsedu AF-SP, ktorý veľmi príjemne a zrozumiteľne prítomným predstavil Slovensko, jeho bohatú históriu i súčasnosť. Všetko bolo doplnené predajným stánkom so slovenskými suvenírmi.


Nedeľa patrila 6. ročníku Folklórneho festivalu v meste Beauvais, kde sa okrem FS Vatra predstavili folklórne súbory národnostných menšín, ktoré v regióne žijú – Taliani, Portugalci a domáci Francúzi. Viac ako 400 divákov v hľadisku vytvorilo výbornú kulisu, zvlášť keď tanečníci uviedli svoje tance z regiónov Tekova za doprovodu ľudovej hudby, vedenej primášom Jánom Rédlim.


Pod režijné spracovanie tanečných choreografií sa podpísali manželia Urbanovci a i ich syn Martin s manželkou Táňou, bývalými sólistami Lúčnice i SĽUK-u. Nedá sa nespomenúť sólové vystúpenie 10-ročného Alexa Danihela, člena detskej ľudovej hudby pri Základnej umeleckej škole v Tlmačoch v hre na cimbal, ktoré každého diváka priam dvíhalo zo sedadla. Vatra znovu potvrdila svoje kvality, pretože jej vystúpenie patrilo k tým najúspešnejším, o čom svedčil aj búrlivý potlesk divákov, či dokonca autogramiáda mladého cimbalistu počas prestávky. Na tomto mieste patrí všetkým Vatrákom veľké Ďakujeme!


Vďaka sprievodcovskému slovu Ing. Ľubomíra Kraľovanského, riaditeľa Informačného ústredia Matice slovenskej sme dokonale skĺbili vystúpenia s prehliadkou historických i súčasných skvostov Paríža. Aj keď sa nás únava čiastočne zmocnila, dojmy a pocity z Notre Damu, Eiffelovej veže, La Défense, Víťazného oblúka, Verssailles či Louvru boli a sú určite silnejšie. Únava pominie, ale pocity a zážitky v nás zostanú.


Je potrebné vzdať hold p. Manákovej a jej spolupracovníkov, že aj napriek ťažkým podmienkam dokážu Francúzom i Slovákom žijúcich vo Francúzsku priblížiť Slovensko, jeho tradičnú kultúru pred početnou diváckou kulisou. Podujatie sa uskutočnilo s finančným príspevkom Ministerstva kultúry SR, Nitrianskeho samosprávneho kraja a mesta Tlmače, bez ktorých pomoci by sme ťažko takéto podujatie zrealizovali.

 

 

                                                     Alena Senešiová, riad. MsKS Tlmače
                                                     Ing. Ľubomír Kraľovanský, riad. IÚ MS Martin
 


 

Saint Just en Chaussée

Július Žúbor, Alena Senešiová, starosta mesta Frans Desmedt

Július Žúbor, Alena Senešiová, starosta mesta Frans Desmedt

Alena Senešiová, Július Žúbor a predstavitelia mesta Saint Just en Chaussée

Alena Senešiová, Július Žúbor a predstavitelia mesta Saint Just en Chaussée

Alena Senešiová, Július Žúbor a predstavitelia mesta Saint Just en Chaussée

Alena Senešiová, Július Žúbor a predstavitelia mesta Saint Just en Chaussée

vystúpenie Vatry

vystúpenie Vatry


 
 
vystúpenie Vatry

Alex Danihel

Marek Murín, druhý tajomník Veľvyslanectva SR vo Francúzsku, Alena Senešiová, Edita Manáková, predsedníčka Spolku  francúzsko - slovenského priateľstva, Július Žúbor

Marek Murín, druhý tajomník Veľvyslanectva SR vo Francúzsku, Alena Senešiová, Edita Manáková, predsedníčka Spolku francúzsko - slovenského priateľstva, Július Žúbor

Vatra vo Francúzsku

Vatra vo Francúzsku

Vatra vo Francúzsku

Vatra vo Francúzsku


 
 

 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendárEnglish version
Úvodná stránka