Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Tlmače
 
 

Vznik

SPEVÁCKA SKUPINA SENIORIEK: POKUS - PO KÚSKU SRDCA

Dňa 29. decembra 2003 na vianočnom posedení členov Jednoty dôchodcov Slovenska v Tlmačoch vznikol podnet na založenie speváckej skupiny. Prihlásilo sa 23 záujemcov. Prvé stretnutie pri pesničkách si dohovorili na 9. januára 2004. Prišlo naň iba osem žien. Po počiatočných rozpakoch si povedali: "Začneme!"

 

Pozbierali a spojili svoje skúsenosti, ktoré získali z účinkovania vo folklórnom súbore, spevokole alebo z vyučovania hudobnej výchovy a začali skúšať.

 

Prvé vystúpenie mali 21. januára 2004 a uviedli ho slovami: "Všetkým prítomným ponúkame pokus, do ktorého sme vložili po kúsku svojho srdca, aby pieseň aj Vaše srdcia potešila, myseľ osviežila, spomienky oživila. Spievajte s nami, spievajme spolu."

 

Slovné spojenie: POKUS - po kúsku srdca sa ujalo a zostalo ako bližšie pomenovanie speváckej skupiny senioriek z Tlmáč. Názov možno málo poetický, ale s nádychom humoru a recesie predznamenáva zameranie činnosti. Nie sú folklórnou skupinou. Repertoár majú žánrovo pestrý. Texty piesní umocnené melódiou nesú v sebe určitú informáciu a tematicky rovnako zamerané piesne spájajú do blokov. Sprievodné slovo vhodne korešponduje s informáciami, ktoré nesú v sebe piesne.

 

V júli 2005 požiadali o konzultácie na výber piesní a na hlasovú prípravu pána Mgr. Stanislava Titurusa. Jeho vedenie a akoreónový doprovod speváckej skupine prospel po hlasovej i výrazovej stránke.


(za obsah zodpovedá PaedDr. Eva Zuzčáková)


 


English version
Úvodná stránka