Návšteva zo Saint Just en Chausée v Tlmačoch

Návšteva zo Saint Just en Chausée v Tlmačoch 2012

Naši hostia z družobného francúzskeho mesta St. Just en Chaussee pricestovali na Slovensko v stredu 22. augusta leteckou linkou z neďalekého letiska v  Beauvais  do Bratislavy. Po dvoch hodinách letu pristáli na letisku M.R.Štefánika v Bratislave.  Záujem o naše hlavné mesto bol dôvodom ich jednodňového pobytu v našom hlavnom meste. Ubytovali sa v hoteli Ibis Bratislava centrum, z ktorého vo štvrtok absolvovali niekoľkohodinovú prehliadku mesta, ktorú zakončili v blízkosti Park Inn Hotel Danube. Tu došlo o 17,00 hod. k zvítaniu zástupcov mesta Tlmače s 20 členmi delegácie nášho družobného mesta St. Just en Chaussée. Cesta do Tlmáč ubehla rýchlo, veď prevažnú  časť sme absolvovali po diaľnici. Keďže väčšina našich hostí bola na Slovensku po  prvý krát, so záujmom  sledovali  ubiehajúce lány slnečnice, kukurice ako i úhľadne upravené plochy polí. Vjazdom na rýchlostnú cestu R 1 s názvom Pribina  v meste pod Zoborom sa zmenil i charakter krajiny, kde v rýchlom slede obdivovali zalesnené svahy pohorí Tribeč, Pohronský Inovec a na záver Štiavnické vrchy. Z R 1 to autobus nasmeroval popri kozárovských viniciach  k rieke Hron cez Slovenskú bránu k penziónu Lipa v Tlmačoch, kde boli naši hostia ubytovaní. Osobnými autami prichádzajú z Francúzska ďalší 6 hostia. V priestoroch penziónu všetkých  privítal primátor mesta a zaželal im príjemný pobyt.

Piatok 24. augusta naši hostia navštívili, ako som v jednom blogu čítal, domčeky vytesané do skaly. Autor  nechcel veriť, že také niečo na Slovensku máme.  A práve tieto kamenné domčeky vytesané  do andezitových tufov a tufitov  si naši priatelia zo St. Just boli pozrieť v  v Brhlovciach..  Pani Marta Bozalková,  sprievodkyňa tejto vysunutej expozície Tekovského múzea počas výkladu ocenila  ich záujem o jedinečnú kultúrnu pamiatku - expozíciu Skalné obydlia. Za  záchranu a využitie tejto expozície získalo v roku 1994 Tekovské múzeum v Leviciach medzinárodné ocenenie Europa Nostra, ako prvá organizácia na pôde Slovenskej republiky.
Z Brhloviec nasledoval krátky  presun do Levíc, kde sme navštívili spomínané Tekovské  múzeum. Tu sme absolvovali prehliadku stálej expozície Tekovského múzea (Archeológia-História hradu-História lekárnictv a- Spoločenský život – Cechy - Ladislav Bielik August 1968 - Ľudový odev). Zvyšok času pred obedom sme v letnej horúčave strávili prechádzkou   tieňami  chodníkov a úzkych ulíc historického centra Levíc.
Po výbornom obede v príjemnom prostredí  Bažantnice v Starom Tekove,  majiteľ Jozef Hostinský nadšenec bojovej histórie  francúzskym  hosťom porozprával o bojoch na Hrone,  o pamätníku a zbraniach nachádzajúcich sa v priestoroch širokého areálu Bažantnice.

O 17,30 účasť na vernisáži výstavy Impresie  v Kultúrnom dome v dolnej časti mesta. Svoje obrazy vystavovali aj výtvarníci zo St. Just  - Annick Lava a Rémy Bleicher.
Na  slávnostnej recepcii jednoducho,  ale perfektne pripravenej pracovníkmi Bažantnice St. Tekov si naši hostia pochutili na špecialitách slovenskej kuchyne –  perkoch, šúlancoch,  lokšiach a divine.
Po recepcii  vzhliadli program Z prameňov Tekova – prezentáciu tekovského folklóru pri príležitosti družobnej návštevy.  Konferans aj vo francúzskom jazyku perfektne zvládla Alena Konczová Senešiová. Bolo to vlastne oficiálne privítanie predstaviteľmi mesta Tlmače, konkrétne primátorom mesta Ing. Júliusom Bizoňom, za účasti väčšiny poslancov MsZ. Vzácna pre našich hostí bola účasť predsedu NSK Ing. Milana Belicu, s ktorým komunikovali vo svojom rodnom jazyku. Diváckemu auditóriu sa prihovorili predstavitelia mesta St. Just en Chaussée  Bertrand Hamot a Béatrice Delamarre, po nich vedúci predstavitelia asociácie   Edith  Lobbe a Evelyne  Dherbecourt. Zároveň tu odznelo pozvanie športovcov, speváckej skupiny Pokus a výtvarníkov na podujatia v St. Just en Chaussée v r. 2013.

Sobota 25. augusta sa  uskutočnila návšteva banského múzea v prírode Banská Štiavnica, sprístupnené v roku 1974 na pôvodných banských dielach šachty Ondrej zo 16.-teho storočia a štôlne Bartolomej zo 16. a 17.-teho storočia. Prehliadka podzemnej trasy dlhej  1300 m vďaka perfektnému sprievodcovi - bývalému baníkovi Otovi nám trvala namiesto hodiny a pol takmer dve hodiny. Chlad banských chodieb vystriedala  na povrchu takmer tropická teplota. Chládok stromov povrchovej expozície sme využili na „piknik“, ktorý nám pripravili pracovníčky jedálne SOŠt Tlmače – rezeň s kozárovským chlebom, lekvárové buchty, jablko a minerálka. Záver patril návšteve Banskej Štiavnice.
Po návrate do Tlmáč si naši hostia pozreli vystúpenie FS Vatra Tlmače pri príležitosti 60. výročia vzniku a hosťa FS Železiar Košice. Ako všetkých tlmačanov a návštevníkov Tlmačskej grámory, aj našich priateľov z Francúzska potešila prítomnosť prezidenta SR Ivana Gašparoviča, s ktorým sa na rozlúčku spoločne odfotili.
Večer  po skončení programu v priestore amfiteátra sme spoločne šantili v škole tanca pri ľudovej muzike FS Vatra, FS Danaj a Veselí chlapi.

Nedeľa 26. augusta celý deň účasť na podujatiach Tlmačskej grámory. Zúčastnili sa krojovaného sprievodu na slávnostnú svätú omšu a v rámci omše sa zapojili do čítania prosieb a v ich podaní tu odznela pieseň Ave Maria. V rámci ľudových trhov obdivovali šikovnosť našich remeselníkov, vzhliadli tradičné bábkové jarmočné divadlo a koncert ľudových hudieb. Po slávnostnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva a dobrom obede sa zúčastnili gala programu Premeny v réžii Jána a Martina Urbanovcov a hosťa, FS Danaj z Českej republiky.

Pondelok 27. augusta
Dopoludnia prehliadka mesta, spoločné záverečné posedenie s občerstvením, odchod autobusom na letisko M.R. Štefánika do Bratislavy. Rozlúčka.
Oficiálnymi tlmočníkmi delegácie boli Mgr. Mária Chlpáňová a Milada Ployard, ktorým aj touto cestou patrí úprimné poďakovanie .

Mgr. Július Žúbor