Študijný pobyt v Saint Just en Chausée

Študijný pobyt v Saint Just en Chausée 2011

V čase od 17.06. do 04.07. 2011 sme štyri dievčatá (Veronika Havettová, Ivana Volentierová, Dominika Kováčová, Michaela Kudryová) zo Strednej odbornej školy v Tlmačoch strávili osemnásť dní na stáži vo Francúzsku, v meste Saint Just en Chaussée. Na rôznych miestach sme v praxi vyskúšali, akým spôsobom funguje život Francúzov: napr. na polícii, v kaderníctve, v knižnici, v škole a škôlke. Členovia Asociácie francúzsko-slovenského priateľstva sa nám venovali počas celého nášho pobytu.

Prvý víkend nás naši francúzski hostitelia vzali na nádherný výlet k Atlantickému oceánu. Navštívili sme aj zámok Versailles, katedrály v Amiens a Beauvais. A, samozrejme, nás vzali aj do hlavného mesta Francúzska, Paríža, kde sme obdivovali krásne pamiatky ako Eiffelova veža, múzeum Louvre, baziliku Sacré-Coeur a mnoho iných. Prešli sme sa aj po najznámejšej ulici Paríža - Champs-Elysées.

Tento pobyt bol pre nás veľmi užitočný, pretože sme si obohatili našu slovnú zásobu a nadobudli ďalšie poznatky o kultúre a histórii Francúzska. Veríme, že tieto vedomosti zúročíme aj na maturitných skúškach z francúzskeho jazyka, ktoré nás čakajú v budúcom školskom roku.

Touto cestou by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli zúčastniť sa na tomto pobyte, najmä rodinám, ktoré sa o nás starali ako o svoje vlastné dcéry. Domov sme sa vrátili plné nádherných zážitkov, nezabudnuteľných dojmov, a najmä spomienok na úžasných ľudí, ktorí sa nám, cudzím dievčatám, venovali s láskou počas celého pobytu.

V. Havettová