Tlmačský Optimistic team v Saint Just en Chausee

Tlmačskí športovci majú vo Francúzsku rešpekt

Opäť po dvoch rokoch bol  tlmačský Optimistic team  súčasťou najväčšieho trojdňového neprofesionálneho športového podujatia Rallye raid.  Do družobného mesta Saint Just en Chaussée, vzdialeného 100 km od Paríža, cestovali Tlmačania  na pozvanie francúzskych priateľov, ktorí tvoria slovenskú asociáciu vo Francúzsku.  V náročnej  súťaži  obstáli lepšie ako prvýkrát, zo 114 tímov obsadili oproti predošlej 53. pozícii tentoraz 45. miesto, pričom boli jediným tímom zo zahraničia
Pätica športovcov Michal Kupči, Sylvia Havranová, Michaela Kúdeľová, Peter Salaj a Milan Švec cestovali autobusom  19 hodín. Výpravu okrem športovcov tvorili aj poslanci mesta Tlmače –Július Žúbor, Dana Mikušová, Ľubica Zacharová, Gustáv Jakubička a organizátorka športovej výpravy, riad. MsKS  Alena Konczová Senešiová.  Všetkých čakalo srdečné prijatie. Pozvaní boli aj  na radnicu, kde ich privítal  starosta mesta, Frans Desmedt a francúzsky senátor. V rámci pobytu navštívili aj neďaleké kráľovské sídlo - zámok v Compiègne.
O samotných pretekoch nám viac povedali naši športovci: “Počas troch vyčerpávajúcich dní sme v dvadsaťsedem boji a v ďalších ôsmich disciplínach zabojovali zo všetkých síl  a priniesli sme na Slovensko hneď dva poháre. Jeden za medzinárodnú účasť a druhý za umiestnenie. Športový areál počas pretekov nebolo možné opustiť, podmienkou bolo prenocovať dve noci v stanoch. Hneď prvý súťažný deň sme prešli streľbou z luku, basketbalom, hodom šípkami, ping-pongom, príťahom s veľkou činkou k hrudi, veslovaním, wattbike-om, či gymnastickou zostavou, ktorú sme si vopred pripravili. Pol hodinu po polnoci odštartovali nočný orientačný beh, situovaný v meste.  Na spánok v stane sme mali len tri hodiny, potom všetkých 1200 športovcov budil trubkár. Hneď po raňajkách nás čakal takmer 10 kilometrový beh crosscountry. Po dobehnutí mal náš tím pätnásť minút na prezlečenie a vyštartovali sme na WTT – štyri etapy na bicykloch, kde k pôvodným 52 kilometrom organizátori pridali ďalších dvadsať. Medzi etapami prebiehali doplnkové disciplíny ako skákanie cez švihadlo, či hádanky. Návrat do stanového mestečka znamenal pokračovanie v zostávajúcich stanovištiach. Streľba zo vzduchovky, paintball, jazda na štvorkolke, bmx, kolieskové korčule, jazda na kanoe, begminton, volejbal či ďalšie. Skvelé bolo, že počas náročných dní sme mali k dispozícii i masérov a zdravotnícku starostlivosť.“ Tretí deň čakalo na „optimistov“ plávanie, run and bike, po ktorých nasledovala zostávajúca atletika. Športovci si rozdelili medzi sebou skok do diaľky, hod medicinbalom, člnkový beh, beh na 80 metrov, štafetu, vrh guľou, hod oštepom, beh cez prekážky.
Prvýkrát, pred dvomi rokmi, francúzski súperi od Tlmačanov veľa nečakali, ale už vtedy prekvapili.  Po dvoch rokoch si vďaka svojej húževnatosti získali ešte väčší rešpekt a stali rovnocenným tímom pre ostatných. Úspešne hájili farby mesta i Slovenska a odmenou im bolo pekné umiestnenie, veľa nových zážitkov a priateľská atmosféra. Morálnym ocenením a podporou bola pre všetkých zároveň návšteva zo slovenského veľvyslanectva v Paríži, ktorú tvorili p. Edita Filadelfiová, zástupkyňa veľvyslanca a p. Marek Murín, prvý tajomník.  Plní dojmov a ambícií už teraz plánujú všetci návrat do družobného mesta o dva roky, aby si znovu vylepšili svoje skóre a súčasne upevnili stále sa rozvíjajúce priateľské vzťahy s priateľmi z krajiny galského kohúta. V závere je treba poďakovať sponzorovi tohto projektu, ktorým je p. Ashok Priyadarshi Nayak z firmy Asharia, ktorý svojom materiálnou podporou prispel k dôstojnej reprezentácii nášho tímu v zahraničí a p. Majke Chlpáňovej, ktorá pripravovala systematicky členov výpravy po jazykovej stránke.

Mgr. Július Žúbor a Alenka Senešiová   s p. Editou Filadelfiovou a primátorom mesta Fransom Desmedtom

Mgr. Július Žúbor a Alenka Senešiová

s p. Editou Filadelfiovou a primátorom mesta Fransom Desmedtom

tesne po vyhodnotení s niekoľkými francúzskymi priateľmi