Rovno na obsah Rovno na menu
mesto Tlmače
MestoTlmače

Spustili sme pre vás nové webové stránky.

Administratívne zloženie obce

Tlmače patrili od svojho vzniku až do konca roka 1922 do Tekovskej /Boršskej/ župy a k Slúžnovskému úradu v Leviciach. Po zrušení historických uhorských žúp patrili od roku l923 do roku 1928 ako obec Levického okresu do XVIII. – Zvolenskej župy. Za Slovenského štátu patrili Tlmače do Pohronskej župy.

V rokoch 1929 – 1938 podliehali Okresnému úradu (OÚ) v Leviciach. Po viedenskej arbitráži patrili k OÚ v Pukanci (kam sa presťahovalo dočasne sídlo okresu z Levíc). Potom boli Tlmače pripojené k OÚ v Zlatých Moravciach. Od oslobodenia znovu patria do Levického okresu, ktorý v roku 1949 začlenili do Nitrianskeho kraja.

V súlade so zákonom SNR č. 13/1970 Zb. o územnom členení SSR rozhodlo plénum ONV v Leviciach dňa 27. septembra 1985 o zlúčení obcí Tlmače – Veľké Kozmálovce a Malé Kozmálovce v jednu politickú obec – Tlmače.

S účinnosťou od 1.januára 1986 boli Tlmače vyhlásené za mesto.

Na základe výsledkov  hlasovania obyvateľov časti Malé Kozmálovce z 10.júna 1994 a obyvateľov časti Veľké Kozmálovce dňa 10.júla 1994 -  došlo k ich odčleneniu od mesta Tlmače.

(spracoval: Mgr. Július Žúbor)

Príďte nás navštíviť

mesto Tlmače